juoksu

Mitä odotan tulevalta Helsinki Half Marathonilta?

Isovarpaiden kynnet varisevat, kuumat kesäpäivät jatkuvat ja Helsinki Half Marathonin 21,1 kilometriä lähestyvät. Jotakuinkin siinä järjestyksessä.

Kuuma sää on usein ollut Helsinki Half Marathonin tavaramerkki. Kuin todisteeksi siitä, viime viikon maanantaina järjestetyllä Helsinki Half Marathonin reittikierroksella lämpötila nousi hellelukemiin.

Yhteislenkin kolme eri vauhtiryhmää lähtivät Eläintarhan kentältä Helsingistä. 8.6.2024 juostava Helsinki Half Marathonin lähtö ja maali sijaitsevat meren rannalla Kaivopuistossa.

Valitsin reittikierroksen vauhtiryhmistä sen, jonka vauhti pysyisi välillä 6:25-6:55 min/km. Nopein ryhmä juoksi lähes kisavauhtiani, mikä olisi ollut liikaa.

tummia pilvia taivaalla eiranrannassa
Maanantai 27.5.2024 oli helteinen. Uhkaavista pilvistä huolimatta ei satanut.

On varsinaisena kisapäivänä kuuma tai ei, lähden juoksemaan Helsinki Half Marathonille noin kahden tunnin aikaa. Olen juossut tänä vuonna puolimaratonin ajassa 1:55:55 tuntia. Ennätykseni vuodelta 2021 on 1:46 tuntia.

Juoksutapahtuman voi ottaa harjoituslenkkinä, eikä aina ole tarpeen juosta ennätys mielessä. Juoksutapahtumissa on lähes poikkeuksetta loistava tunnelma ja niissä tapaa tuttuja tai ainakin saa ympärilleen muita juoksijoita seuraksi.

Ne kerrat ovat harvassa, joissa olen harmitellut johonkin juoksutapahtumaan osallistumista. Kannustajat matkan varrella, hienot maisemat ja reitit, joilla ei yleensä juokse, saavat hyvälle tuulelle.

nakyma merelle helsingissa
Kaikki kuvat ovat Helsinki Half Marathonin reittikierrokselta.

Odotan Helsinki Half Marathonilta mukavaa juoksukokemusta. Juoksusta tulee varmasti reippaampi kuin tavallisesta pitkästä lenkistäni, joita alan nyt taas juosta enemmän, kun harjoittelen syyskuun Espoo Rantamaratonille (osallistuminen saatu.)

Oman suorituskyvyn rajoilla juostu puolimaraton sotkee harjoittelua useamman päivän ajaksi. Heti sen jälkeen ei voi palata normaalin ohjelman pariin. Jos puolimaratonin juoksee vain hieman reippaammin kuin tavallisen pitkän lenkkinsä, voi pian jo palata harjoitusohjelman pariin.

Ennakolta kevennän harjoittelua, tankkaan nesteitä ja hieman hiilihydraatteja, kuten tapanani on ennen puolimaratonia.

nakyma kauppatorille pain
Helsinki Half Marathonin reitillä näkyy monia Helsingin tunnusmerkkejä.

Viime viikon reittikierroksella sain ensimakua Helsinki Half Marathonin kauniista maisemista. En koskaan kyllästy Helsingin merenrantoihin, joita pitkin puolimaraton suurilta osin juostaan.

Osallistuminen juoksutapahtumaan on joka kerta sama ja eri. En enää muista, miten monelle puolimaratonille olen osallistunut. Valmistautuminen on tuttua, ja se tuo turvaa.

Puolimaratonilla juoksemistani määrittelevät kilometrit. Ensimmäiset kymmenen kilometriä on mentävä ongelmitta. Puolivälissä voi katsoa ensimmäisen kerran kelloa siinä mielessä, että tuplaamalla ajan saa vihiä lopputuloksesta.

Jälkimmäinen puolisko on ratkaiseva. Usein pyrin juoksemaan sen nopeammin kuin ensimmäisen ja tavoittelen niin sanottua negative splitiä.

juoksureitti helsingissa
Viime viikon maanantaina juostun reittikierroksen kartta. Puolimaraton on vielä 7,6 kilometriä pidempi.

Jälkimmäisellä puoliskolla alan laskea kilometrejä. 15 kilometrin kohdalla tuntuu, että olen jo voiton puolella. 17 kilometrin paikkeilla nousee joskus seinä vastaan, mutta harvemmin. 20 kilometriä tuntuu jo melkein maalilta. Pian saa tuulettaa!

Reittikierroksella juoksimme 13,5 kilometriä. Se on noin kaksi kolmannesta puolimaratonista. Aikaa kului 1:36 tuntia ja oma keskivauhtini oli 7:09 min/km.

Lauantaina lisään siihen vielä 7,9 kilometriä eli vielä yhden kolmanneksen. Asettaudun kahden tunnin loppuaikaan tähtäävien jänisten taakse ja katson, millainen tämänkertaisesta puolimaratonista tulee.

Jätä kommentti